Trzymamy za Was kciuki – niech stres Was omija, a odpowiedzi same wpadają do głowy! 💪
Do zobaczenia być może… już we wrześniu! 😉
Trzymamy za Was kciuki – niech stres Was omija, a odpowiedzi same wpadają do głowy! 💪
Do zobaczenia być może… już we wrześniu! 😉
1 maja 2025 roku uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy rozpoczęli niezapomnianą przygodę, udając się do Szwajcarii.
Już drugiego dnia podróży zachwycił ich jeden z największych cudów natury Europy – wodospad Rheinfall, nazywany „europejską Niagarą”. Młodzież podziwiała jego potęgę tuż przy grzmiących kaskadach, z pokładu statku podczas rejsu po Renie. Po tej spektakularnej przygodzie nadszedł czas na zwiedzenie największego miasta Szwajcarii – Zurychu. To tutaj, wraz z opiekunami, przespacerowali się słynną Bahnhofstrasse – jedną z najdroższych ulic świata, pod którą znajdują się największe skarbce bankowe. Zwiedzili starówkę z tarasem widokowym Lindenhof, obejrzeli kościół św. Piotra z największą tarczą zegarową w Europie, Fraumünster z przepięknymi witrażami Marca Chagalla oraz romańską katedrę Grossmünster. Na zakończenie dnia wszyscy udali się do wyczekiwanego przez męską część wycieczki Muzeum FIFA.
Trzeciego dnia na uczestników wyprawy czekały prawdziwe szwajcarskie smaki. W Gruyères zapoznali się z procesem produkcji słynnego sera – oczywiście nie zabrakło degustacji. Następnie młodzież przeniosła się w słodki świat czekolady, odwiedzając fabrykę Cailler w Broc, gdzie interaktywna ekspozycja przeniosła ich przez kontynenty i epoki w historii czekolady – od ziaren kakaowca po słodkie tabliczki. Popołudnie zostało zaplanowane nad malowniczym Jeziorem Genewskim w miejscowości Montreux. Głównym punktem zwiedzania była tam przechadzka po „Szwajcarskiej Riwierze”, wizyta w Queen Studio Experience (studiu nagraniowym legendarnego zespołu Queen) oraz przy pomniku Freddiego Mercury’ego.
Czwarty dzień to spotkanie z nauką i międzynarodową dyplomacją. Trasa wiodła do Genewy, gdzie uczniowie zwiedzili m.in. wystawę w CERN – Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych, posiadającym największy akcelerator cząstek na świecie. Nie zabrakło również spaceru uliczkami starego miasta oraz możliwości obejrzenia fontanny Jet d’Eau i katedry św. Piotra. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Patek-Philippe, w którym młodzież podziwiała wystawę najdroższych zegarów świata. Dzień zakończył się relaksującym rejsem po Jeziorze Genewskim.
Piąty dzień został poświęcony stolicy Szwajcarii – Berno, gdzie młodzi turyści zobaczyli gotycką katedrę, słynną wieżę zegarową oraz dom Alberta Einsteina, w którym pracował nad teorią względności. Kolejnym przystankiem był Liechtenstein, maleńkie księstwo położone w Alpach, znane z produkcji win, znaczków i majestatycznych widoków.
W godzinach popołudniowych – z żalem, ale i radością – odkrywcy z Opalenicy ruszyli w drogę powrotną do Polski, by szóstego dnia podróży dotrzeć do domów – pełni wrażeń, zdjęć i wspomnień z tej niezwykłej wyprawy po Szwajcarii.
Pierwsze dwa dni tegorocznych matur już za nami! W poniedziałek nasi maturzyści przystąpili do egzaminu z języka polskiego, a we wtorek zmierzyli się z matematyką - oba na poziomie podstawowym.
Przed nami kolejne egzaminy - Trzymamy kciuki za wszystkich maturzystów! 🤞✨
📚 Drodzy Maturzyści!
Już jutro rozpoczynacie jeden z ważniejszych etapów w Waszym życiu – egzamin maturalny 2025. Trzymamy za Was mocno kciuki! 💪
Życzymy Wam spokoju, jasnego umysłu i wiary we własne możliwości. Dacie radę! 🍀
Powodzenia! ✍️😊
Informujemy, że harmonogram egzaminów zawodowych w sesji lato 2025 został udostępniony za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
Absolwenci, którzy nie posiadają już dostępu do dziennika, mogą uzyskać harmonogram, kontaktując się z kierownikiem szkolenia praktycznego Panią Justyną Mańką – drogą mailową: justyna.manka@zs-opalenica.pl
Dodatkowo listy z harmonogramem zostały wywieszone w gablocie przy gabinecie nr 116.
25 kwietnia 2025 roku to w większości szkół ponadpodstawowych dzień pożegnania Absolwentów. Uroczystość ukończenia szkoły przez Maturzystów Zespołu Szkół w Opalenicy zgromadziła Uczniów, Rodziców, Nauczycieli oraz wielu zaproszonych Gości – przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych, CUW-u i innych instytucji. Słowa przemówienia Pani Dyrektor Ireny Nawrockiej nawiązywały do przewodniego hasła – „Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”, którym młody Kordian, bohater dramatu J. Słowackiego, określił swoją misję i swoje pragnienia tak, jak teraz Absolwenci muszą sprecyzować swoje cele. Refleksjami podzielił się z młodzieżą także Burmistrz Opalenicy – Pan Paweł Jakubowski, który w przemówieniu gratulował wszystkim Absolwentom, zwrócił uwagę na zaangażowanie i wysiłek, jaki Uczniowie włożyli w zdobywanie wiedzy i kształcenie własnych umiejętności.
Najważniejszym momentem uroczystości było wręczenie nagród najlepszym Absolwentom, czego dokonali Pani Dyrektor, Pan Burmistrz, Dyrektor CUW-u – Pan Mateusz Skrobała oraz Pan Dominik Dyderski – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowotomyskiego reprezentujący Starostę Nowotomyskiego. Medalem „Złotego Absolwenta” zostali uhonorowani: Karolina Kluczyńska – Uczennica klasy 4 B Liceum Ogólnokształcącego oraz Jakub Wężowski – Uczeń klasy 5 Technikum o profilu logistycznym. Uczniowie otrzymali medale, stypendia Burmistrza Opalenicy oraz nagrody książkowe, które ufundowała Rada Rodziców ZS. Rodzicom Złotych Absolwentów zostały wręczone listy gratulacyjne podkreślające ich niezwykle istotną rolę w procesie edukacji i wychowania. Do Złotych Absolwentów dołączyli pozostali wyróżnieni uczniowie, którzy otrzymali świadectwa z rąk Pani Dyrektor Ireny Nawrockiej, a ich Rodzice uhonorowani zostali listami gratulacyjnymi. Wśród wyróżnionych Absolwentów byli: Julia Napierała, Martyna Piskorska, Marcjanna Dembińska, Oliwia Kruszona oraz Adam Hildebrand. Ponadto nagrody Dyrektora otrzymali: Anastazja Kaźmierowska, Lena Kmiećkowiak, Weronika Tomczak, Zuzanna Gassem, Damian Kornosz, Kacper Kaczmarek, Wiktor Jasiński, Marcjanna Dembińska, Kinga Knych, Martyna Piskorska, Joanna Mujta, Oleksandr Trundenko oraz Roksana Gasińska. Nie mogło zabraknąć nagród za szczególne osiągnięcia sportowe, które zostały wręczone: Karolinie Kluczyńskiej, Zuzannie Sobańskiej, Gabrieli Kaczmarek, Emilii Breś, Lenie Kmiećkowiak, Jakubowi Wężowskiemu oraz Marcelowi Węcławkowi. Dyplomy ukończenia oddziału mistrzostwa sportowego otrzymali: Adrian Dziamski, Adrian Korek, Mateusz Łyczakowski, Szymon Łyczakowski, Maurycy Michalski, Kacper Pach, Michał Wawrzyniak, Alan Adamczak, Marcel Węcławek oraz Adam Kempa. Ponadto certyfikaty zaświadczające realizację zajęć w ramach profilu służb mundurowych oraz dyplomy ukończenia otrzymali Absolwenci profilu służb mundurowych: Zuzanna Gassem, Anastazja Kaźmierowska, Lena Kmiećkowiak, Damian Kornosz, Mateusz Kuczyk, Weronika Tomczak oraz Wojciech Walicht.
Oczywiście wszyscy Absolwenci otrzymali świadectwa ukończenia szkoły z rąk Pani Dyrektor i swoich Wychowawców. Klasie 4 A LO świadectwa wręczał wych. Pan Piotr Marchewka, klasie 4 B LO – wych. Pani Aleksandra Guderian – Lossy (w zastępstwie – Pani Elżbieta Mortka), klasie 4 E LO – wych. Pani Ludmiła Komin, klasie 5 TL – wych. Pan Mariusz Stachowski.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości w imieniu Absolwentów wystąpił Kacper Kaczmarek, który podziękował Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły i Rodzicom za kształtowanie młodych umysłów i serc oraz, zwracając się do Koleżanek i Kolegów, z rozrzewnieniem przywołał minione lata. A z muzyczną dedykacją dla Absolwentów wystąpił szkolny zespół „Ventus”, który wykonał piosenkę z repertuaru Sanah „Nic dwa razy…” do słów utworu Wisławy Szymborskiej.
Wyczekiwanym przez Maturzystów momentem podczas uroczystości była gala tradycyjnych już „Stefanków”, czyli przyznanie tytułów laureatom niezwykłych kategorii. I tak – w kategorii SERCE NA DŁONI laureatką została Marcjanna Dembińska, a w kategorii STRUŚ PĘDZIWIATR – ŁOWCA REKORDÓW wygrał Adrian Dziamski. Statuetka w kategorii ARTYSTYCZNA DUSZA trafiła w ręce Patrycji Giżyńskiej, WIKIPEDIĄ ROKU został Konrad Kaniewski, a POZYTYWNIE ZAKRĘCONY okazał się Igor Gabryelczyk.
Na zakończenie uroczystości ponownie wystąpił zespół „Ventus”, który zaprezentował piosenkę „Całkiem nowa bajka”. A później – jeszcze tylko kwiaty, słowa wdzięczności i uśmiechy, na koniec – ostatnie kroki po szkolnym korytarzu i Absolwenci opuścili mury szkoły, w której spędzili cztery lub pięć lat swojej młodości. Przed nimi matura – egzaminy pisemne i ustne, ale jest to także początek zupełnie nowej drogi… Niech młodość, jak mówił wielki poeta romantyczny, dodaje im skrzydeł!
W marcu wolontariusze Zespołu Szkół zbierali monety w ramach akcji Góra Grosza. Organizatorem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Nasz Dom, które pomaga dzieciom w całej Polsce organizując programy stypendialne, opiekę całodobową , pomoc rzeczową i psychologiczną. Udało nam się zgromadzić kwotę 522 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy przyczynić się do tego, by na ustach dzieci , które potrzebują wsparcia zagościł uśmiech.
8 kwietnia br. w Lubaszu odbyły się wojewódzkie zawody sprawnościowe „Sprawni jak żołnierze”, które przyciągnęły młodych entuzjastów sportu z całego województwa wielkopolskiego. W zawodach rywalizowało 15 reprezentacji męskich i 10 żeńskich ze szkół średnich zlokalizowanych w naszym województwie, co pokazuje ogromne zainteresowanie młodzieży tym wydarzeniem. W tym gronie znaleźli się również nasi uczniowie: Katarzyna Dziamska, Marta Olechowska, Weronika Olender-Fila, Kamil Adamski, Jakub Musiał i Nikodem Nowicki.
Zawody „Sprawni jak żołnierze” mają na celu promowanie aktywności fizycznej, ducha rywalizacji oraz wartości, które są bliskie każdemu żołnierzowi, takie jak dyscyplina, wytrwałość i współpraca. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w różnych konkurencjach, które wymagały nie tylko dobrej kondycji, ale również umiejętności pracy zespołowej oraz szybkiego podejmowania decyzji.
Każda z reprezentacji, zarówno męska, jak i żeńska, miała do pokonania kilka wymagających konkurencji:
Poszczególne konkurencje były oceniane przez specjalistów, a wyniki sumowane, aby wyłonić najlepsze drużyny. Podczas zawodów można było zaobserwować ogromne zaangażowanie naszych uczniów, którzy z wielkim sercem walczyli o jak najlepsze wyniki. Każda drużyna dawała z siebie wszystko, pokonując własne słabości i wspierając się nawzajem. Widok młodych ludzi, którzy z pasją realizują swoje sportowe ambicje, był naprawdę inspirujący. Zawody zakończyły się wręczeniem nagród dla najlepszych drużyn, zwycięskie ekipy otrzymały również prawo reprezentowania województwa wielkopolskiego na szczeblu ogólnopolskim, ponadto każdy z zespołów otrzymał także nagrody pocieszenia.
Wojewódzkie zawody „Sprawni jak żołnierze” to nie tylko okazja do rywalizacji, ale również sposób na promowanie zdrowego stylu życia i wartości sportowych wśród młodzieży. Dzięki takim wydarzeniom uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności, budowania charakteru oraz nawiązywania nowych przyjaźni.
Dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie Szkoły oraz pokazanie, że pasja, wysiłek i duch walki są wartościami, które warto pielęgnować.
Gratulujemy!!!
Mistrzostwa Szkoły w Koszykówce stały się jedną z najbardziej oczekiwanych imprez sportowych tego roku. W turnieju rozgranym 10 kwietnia wzięło udział siedem drużyn złożonych z uczniów tej samej klasy. Rywalizacja była zacięta, a emocje sięgały zenitu od pierwszego gwizdka aż do ostatnich minut finału. W drodze losowania poszczególne ekipy rozdzielono do dwóch grup, w których grano systemem „każdy z każdym”.
Od początku mistrzostw można było obserwować widowiskowe akcje, które zapierały dech w piersiach. Precyzyjne rzuty za trzy punkty i dynamiczne kontry sprawiały, że serca kibiców biły szybciej. Każda drużyna starała się wyróżnić, prezentując nie tylko siłę fizyczną, ale także wyrafinowane rozwiązania taktyczne. Nawet drużyny, które szybko odpadły z turnieju, pokazały ogromne zaangażowanie i pasję do gry, co zasługuje na wielkie uznanie.
Wyniki meczów grupowych prezentują się następująco:
Grupa A
Drużyna | 4 Ti | 4 B | 2 B BS | 3 B | Bilans | Miejsce
--------------------------------------------------------------
4 Ti | x | 2:14 | 1:8 | 1:9 | 0-3 | 4
4 B |14:2 | x |17:2 |19:8 | 3-0 | 1
2 B BS | 8:1 | 2:17 | x | 6:3 | 2-1 | 2
3 B | 9:1 | 8:19 | 3:6 | x | 1-2 | 3
Grupa B
Drużyna | 5 TL | 2 B | 3 Ti | Bilans | Miejsce
-----------------------------------------------------
5 TL | x | 2:1 | 3:6 | 1-1 | 2
2 B | 1:2 | x | 0:8 | 0-2 | 3
3 Ti | 6:3 | 8:0 | x | 2-0 | 1
Półfinały:
A1 – B2 --> 4 B – 5 TL --> 31:0
A2 – B1 --> 2 B BS – 3 Ti --> 4:12
Mecz o 3 miejsce:
5 TL – 2 B BS --> 9:4
Finał pomiędzy 4B LO a 3 Ti był prawdziwą kulminacją mistrzostw – pełen niesamowitych zwrotów akcji i dramatycznych momentów. Drużyna z klasy 4B prezentowała niespotykaną determinację i zespołowego ducha, co pozwoliło jej zdobyć upragnione zwycięstwo. Mecz zakończył się wynikiem 11:2. Nie mogło zabraknąć także indywidualnych wyróżnień, a statuetkę MVP, czyli Najbardziej Wartościowego Zawodnika, otrzymała Zuzanna Sobańska. Zuza zasłużyła na ten tytuł dzięki swojej nieustępliwości, doskonałej technice oraz kluczowym akcjom, które przesądziły o sukcesie jej drużyny. Serdeczne gratulacje dla wszystkich!!!
Nad prawidłowym przebiegiem gry czuwali nasi absolwenci, a zarazem wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski w koszykówce – Paulina Kaczmarek i Olivier Czekała - należą im się szczególne słowa uznania za ich profesjonalizm i zaangażowanie, które były kluczowe dla zapewnienia sprawiedliwego i płynnego przebiegu turnieju.
Na zakończenie chciałabym również podziękować Radzie Rodziców Szkoły, której wsparcie finansowe umożliwiło ufundowanie pamiątkowych medali, pucharów oraz statuetki MVP.
Podsumowując, Mistrzostwa Szkoły w Koszykówce dostarczyły niezapomnianych wrażeń i pokazały, że sport to nie tylko rywalizacja, ale także silny duch zespołowy.
10 kwietnia odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański.
Nasi logistycy powtórzyli zeszłoroczny sukces i dostali się do etapu okręgowego, który odbył się w Swarzędzu.
Na czym polega logistyka „milk run”, czym jest „efekt byczego bicza”, zadania praktyczne o różnym stopniu trudności dotyczące obsługi magazynów i organizacji transportu – to zagadnienia, z którymi musieli się zmierzyć uczniowie.
Gratulujemy naszej ekipie i życzymy sukcesów podczas następnej edycji olimpiady.
Małgorzata Szukała
W minioną niedzielę, w Nowym Targu, odbyły się Mistrzostwa Polski w Unihokeju.
Uczeń klasy 1a Szkoły Branżowej i jednocześnie zawodnik Klubu Sportowego Spartanie Opalenica - Bartosz Mańczak, wraz z kolegami z drużyny, zdobyli Wicemistrzostwo Polski Juniorów Młodszych w Unihokeju.
Brawo Bartek! Gratulacje!
Jesteśmy z Ciebie dumni i życzymy kolejnych sukcesów – Tobie i Spartanom 🏆
Źródło: SPARTANIE OPALENICA
W dniach 9–10 kwietnia w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne – wyjątkowy czas zatrzymania się w codziennym biegu, refleksji nad własnym życiem i pogłębienia relacji z Bogiem.
Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Drodze Krzyżowej, która stała się okazją do głębszego przeżycia męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Był to moment wyciszenia, modlitwy i osobistego spotkania z Panem.
Drugiego dnia rekolekcji odbyło się poruszające przedstawienie pt. „Zraniony Pasterz”. Spektakl przygotowali uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem reżysera – ks. Mateusza Frąckowiaka, naszego katechety.
Wspaniała gra aktorska młodzieży i głębokie przesłanie spektaklu sprawiły, że widzowie przeżyli wyjątkowe chwile wzruszenia i zadumy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, a księdzu Mateuszowi za pomysł i trud włożony w przygotowanie przedstawienia.
Wczoraj uczniowie klasy drugiej technikum logistycznego odwiedzili firmę PROMAG S.A. w Poznaniu. Wizyta w przedsiębiorstwie umożliwiła uczniom poznanie nowych systemów magazynowych, które odgrywają znaczącą rolę w logistyce. Przyszli logistycy z zainteresowaniem poznawali nowoczesne technologie, zaawansowane systemy automatyzacji, które ułatwiają zarządzanie magazynem oraz optymalizację pracy.
Dziękujemy firmie PROMAG S.A. za zaproszenie oraz podzielenie się fachową wiedzą i doświadczeniem w zakresie logistyki.
W czwartek (10.04.2025) w południe odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej.
W symbolicznym geście pamięci posadzono Dąb Pamięci, który będzie trwałym znakiem hołdu dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.
W wydarzeniu wzięła również udział nasza młodzież wraz z Panią Dyrektor, oddając cześć ofiarom i ucząc się historii, która zobowiązuje do pamięci i refleksji.
W ramach XXVIII Festiwalu Nauki i Sztuki klasa 3D LO o profilu prozdrowotnym wzięła udział w wykładach przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego. Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu była szeroko rozumiana „Odpowiedzialność” (społeczna, ekonomiczna, klimatyczna, żywnościowa, ekologiczna, itp.).
Pierwszy wykład dotyczył odpowiedzialnej konsumpcji i owadów jadalnych. Wykładowczyni bardzo ciekawie przedstawiła nam zagadnienia dotyczące alternatywnych form żywności. W wielu kulturach na świecie od dawna docenia się wartości prozdrowotne wynikające ze spożywania owadów. Być może też ich hodowla stanie się ratunkiem dla naszej planety. Ich walory smakowe uczniowie mogli ocenić po prelekcji, próbując świerszcze, krakersy i przekąski z owadów w różnych smakach.
Kolejny wykład przybliżył nam zagadnienia związane z odpowiedzialnością za środowisko, które ponoszą duże przedsiębiorstwa. Przyjrzeliśmy się strategiom i rozwiązaniom, które minimalizują wpływ na naszą planetę. Staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na pytania: „Czy duże konkurencyjne marki mogą odnieść sukces, chroniąc naszą planetę? I czy każdy z nas, w naszym codziennym funkcjonowaniu może ratować Ziemię?”
Oprócz strefy wykładowej uczelnia przygotowała również ciekawe warsztaty i stoiska interaktywne, które prowadzili studenci poszczególnych wydziałów.
W miniony piątek w Nowym Tomyślu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły w ramach projektu „Nasza szkoła - nasz samorząd”, której inicjatorem było Kuratorium Oświaty w Poznaniu, uczestniczyli w spotkaniu samorządów uczniowskich szkół.
Głównym tematem spotkania była znajomość praw i obowiązków uczniów zgodnie ze Statutem Szkoły.
W czasie spotkania dyskutowano o wyborach do SU, roli i uprawnieniach SU w szkole, o współpracy z dyrektorem szkoły, o ocenianiu czy o ubiorze ucznia dostosowanym do okazji i miejsca, w którym przebywa.
Dziękujemy za miłe przyjęcie i umożliwienie wymiany doświadczeń związanych z funkcjonowaniem SU w szkołach naszego powiatu i mamy nadzieję na kolejne spotkania.
Małgorzata Szukała
Powered by aSc EduPage